Časová osa
Nedávno jsem si četl první Světlou stránku temnoty, abych načerpal trochu té inspirace k napsání pětky.
A zjistil jsem, že díky různým flashbackům, existenci dvojky a nikdy nedokončené trojky, je mírně nepřehledná, co se časové osy týče. Teď bych to chtěl napravit.
Když nepočítám rok 638 jako rok vzniku Knihy mrtvých a její následné staleté putování Evropou, začíná příběh v létě roku 1989. To je rok, kdy se osmiletý Richard poprvé setkává s Necronomiconem Ex-Mortis. Knihou mrtvých, která jako dědictví po jeho zmizelém otci, spokojeně odpočívá v malé knihovničce jeho matky.
Časová linka pokračuje posledním flashbackem v první Světlé stránce do roku 1993 ve kterém se teprve dvanáctiletý Richard setkává s nemrtvým démonem na Císařské cestě. Mimochodem, tenhle příběh se skutečně stal. A až na ty kecy kluků o Soně Kopečkové se odehrál přesně tak, jak je v knize popsán. Tedy ne, že by Soňa Kopečková neměla svou reálnou předlohu :)
Příběh dále pokračuje létem roku 1997. To léto se ke Knize dostává Richardův kamarád Johnnie. Celý rok zneužívá její moc ve svůj prospěch. A nebo je to jinak a Kniha zneužívá Johnnieho v ten svůj.
Celá Johnnieho sága končí o rok později, před letními prázdninami roku 1998. Johnnie je anihilován společně se hřbitovem Svaté Trojice a Kniha mrtvých se vrací zpět k Richardovi.
Přenášíme se do léta roku 1999 do Domu hrůzy, kde se Richard po dlouhých deseti letech opět setkává s Lindou. O Lindě víme, že jsou to její poslední prázdniny před nástupem na vysokou školu. Richard s Lindou jsou stejně staří. Oba se narodili roku 1981 a v roce 1999 je jim osmnáct let. Richard o sobě občas mluví jako o dostudovaném středoškolákovi, ale studium dokončil již v roce 1998. Jak je to možné? Vlastně jednoduše. Richard o sobě jednou prohlásí, že je jen obyčejná lopata s výučákem. Vystudoval tedy tříletý učební obor bez maturity. Jaký? To neví ani Linda, která vystudovala čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou roku 1999. Co dělal Richard mezi lety 98 - 99, je záhadou. Ale jak sám říká na začátku druhé kapitoly, asi nic.
Pak už to jde rychle. Třetí až sedmá kapitola se odehrává mezi začátkem a podzimem roku 2000. Za těch zhruba deset měsíců zvládne Richard ulovit stín obergruppenfuhrera SS v Krkonoších, zlikviduje hnízdo upírů v Darkness klubu, způsobí mnohamilionové škody na Staré faře, totálně rozloží speciální vojenskou jednotku herr Obersta, porazí dalšího mocného démona v kapitole Vodáci a nakonec i druhého nejmocnějšího pekelného démona v kapitole Študáci. Náročný rok.
Přesouváme se do roku 2001 o jehož datování nemůže být sebemenších pochyb, neboť v odletu z Ameriky Richardovi a Lindě zabrání útok na USA z 11. září 2001.
Desátá kapitola se pak odehrává na počátku roku 2002, těsně po odstavení posledního jaderného reaktoru Černobylské elektrárny.
S poslední kapitolou se pak přesouváme do léta stejného roku. Rokem 2002 první Světlá stránka temnoty končí, ale příběh pokračuje dál.
V roce 2006 se Richard s Ficim vydávají na nebezpečnou misi do Kambodže, jakož to další flashback druhé Světlé stránky.
O rok později se pak Richard pokouší bílou magií, kterou se naučil v Kambodže, zachránit Lindu. Nedokáže to a Linda umírá. A i když se pro její duši Richard vydá do samotného pekla, já o tom prostě nedokážu psát. Proto jsem se rozhodl, že třetí díl knihy nikdy nedopíšu.
Čtvrtý díl s podtitulem Enfield se odehrává deset let po znovu setkání hlavních hrdinů. Tedy v roce 2009.
Pátý díl s podtitulem HellFest se odehrává tři měsíce po návratu našich hrdinů z Enfieldu. Stále jsme tedy v roce 2009. Tento rok jsem vybral záměrně. Dokud jsou naši hrdinové ještě mladí a Richard není takový suchar, jako ve dvojce.
Avšak je těžké nebýt sucharem, když je vám jedna čtyřicet a máte šestiletou dcerku jménem Viktorie, která je celá po mamince. Sklad narvaný potravinami, půdu zbraněmi v garáži tisíci koňový proti démonský speciál, deset sudů piva a bednu Jacka Danielse. Pak může Apokalypsa v klidu začít. Takže ano, Světlá stránka temnoty 2 Apokalypsa se odehrává v létě roku 2022. Tedy relativně nedávno.
A ano, je to dost na přeskáčku. Ale to téma je prakticky nevyčerpatelné. Tak proč toho nevyužít.
Emil Friedberg